Radio Streaming - 50% Lifetime Discount with purchase of any Joomla Web Radio Addon. Discount Code: STR15-Z
See Radio Streaming Plans

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: PrestaShop η επιλογή μου.

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    10

    PrestaShop η επιλογή μου.

    Εγώ από shopping cart μετά από πολύ ψάξιμο και πολλές virtual εκγαταστάσεις κατέληξα στο PrestaShop.

    Το θεωρώ ανώτερο και ασφαλές και σχετικά γρήγορο να μάθεις τι γίνετε στο panel του!

    Υπήρχε, υπάρχει και μεγάλη υποστήριξη στην γαλλική γλώσσα (είμαι κάτοικος γαλλίας)

    και βοηθήθηκα πολύ, και όλα αυτά Free (open source)

    Υπάρχει και μια ελληνική ενότητα στο forum

    Βεβαια για να στηθεί μια εμπορική σελίδα θέλει δουλειά πολύ δουλειά,

    και ειδικά από άτομα σαν και εμενα που τα έκανα όλα μονος μου...

    από την εγκατάσταση έως και τα γραφικά.

    Nikos

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    2
    NikFrance,
    το prestashop έχει διασύνδεση με τις ελληνικές τράπεζες για online πληρωμές με πιστωτικές κάρτες?

    Εχω δοκιμάσει μόνο το virtuemart, μιας και μόνο με joomla έχω ασχοληθεί αλλά εδώ και καιρό αναρωτιομουν για άλλες λύσεις. Επίσης, πως πάει από πρόσθετα? Έχει ικανοποιητικά "modules" για έξτρα λειτουργικότητα?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    10
    έτοιμο module για ελληνικές τράπεζες δεν έχει όπως άλλωστε δεν έχει για καμια τράπεζα!

    Έχει μόνο περασμένο paypal

    Τώρα, έρχεσαι σε επαφή με την τράπεζα που θα συνεργαστείς, σου δίνουν σε ένα κλειδί USB το module και τους κωδικούς και το ανεβάζεις μέσα από το panel του PrestaShop με 1 κλικ!!!

    Η ελληνική γλώσσα υπάρχει, όπως και άλλες πολλές 40 νομίζω, τώρα ίσως να έχεις πρόβλημα να μεταφράσεις κάποια module, αν και με λίγο ψάξιμο τα βρίσκεις σε ειδικά forum.

    Όσο αναφορά την λειτουργικότητα του είναι φοβερή πάνω από 240 λειτουργίες, και πάρα πολλά module ήδη εγκατεστημένοι που ειλικρινά δεν μου χρειάστηκε κάτι extra, αντίθετα δεν τους λειτουργό όλους...

    Θα σου βάλω και το e-shop μου να δεις, βέβαια δεν είναι στην ελληνική γλώσσα, απευθύνομαι μόνο στην γαλλική αγορά!

    Από κει και πέρα κινείται ένας "μηχανισμός" ξέρεις, φυσικά υπάρχουν πολλά module επί πληρωμή η templates, slides κτλ

    Ελπίζω να σε κάλυψα.

    Nikos

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    2
    καταρχάς να σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. πολύ κατατοπιστικές!
    Κατά δεύτερον να σου πω ότι μου κίνησαν την περιέργεια αυτά που γράφεις και σίγουρα θα του ρίξω μια καλή ματιά.

    Το μόνο που με προβληματίζει είναι πως στην Ελλάδα, ο μέσος χρήσης ίντερνετ, δεν είναι εξοικιωμένος με paypal και άλλες τέτοιες υπηρεσίες αλλά εμπιστεύεται περισσότερο τις ελληνικές τράπεζες που τις γνωρίζει. Λογικό κι αναμενόμενο, σε ένα βαθμό.

    Ακόμη, δεν είμαι σίγουρος οτι κατάλαβα αυτή τη διαδικασία που περιγράφεις παρακάτω:

    Quote Originally Posted by NikFrance View Post

    Τώρα, έρχεσαι σε επαφή με την τράπεζα που θα συνεργαστείς, σου δίνουν σε ένα κλειδί USB το module και τους κωδικούς και το ανεβάζεις μέσα από το panel του PrestaShop με 1 κλικ!!!

    ΥΓ. Μου άρεσαν οι χρωματικές επιλογές στο eshop σου. Ωραία δουλειά!!! και από ότι είδα κάπου σε άλλο θέμα στο φόρουμ, το πάλεψες μόνος σου να το φτιάξεις.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    10
    Ευχαριστώ φιλε μου capital, ναι είναι δικη μου δουλειά όλα, ok δεν είναι τίποτα εξαιρετικό,

    αλλα έχει μεγαλύτερη αξια όταν το κανεις μόνο σου, όταν είναι δημιούργημα σου.

    Βεβαια το team multihosting.gr βρήκε το μπελά tου με μένα κάποιες φορες στην αρχή (και όχι μόνο)

    Τώρα, η paypal δέχεται όλες τις κάρτες πλέον visa,master carte,κτλ χωρίς να χρεώνει τον πελάτη,

    αλλα τον έμπορο κάποιο ποσοστό!

    Και η paypal σαν paypal είναι πολύ αξιόπιστη πιστεύω και στην Ελλάδα!

    Καταλαβαίνω όμως τη λες και συμφωνώ,

    ίσως κάποια άτομα να έχουν μεγαλύτερη εμπιστοσύνη σε κάποιο module Ελληνικής τράπεζας!

    Εγώ όταν έβαλα module από τράπεζα(έχω και paypal) και τώρα μόνο paypal για λίγο καιρό γιατί αλλάζω τράπεζα,

    βρήκα πιο φτηνή...


    Πήγα στην τράπεζα μου που είχα λογαριασμό (για γαλλία μιλάω) έδωσα μια φωτοτυπία της εταιρίας μου και ζήτησα

    να ανοίξω έναν επαγγελματικό λογαριασμό, δηλαδή: εκεί που θα μπαίνουν τα χρήματα από τους πελάτες από paypal

    και από το module της τράπεζας, έχω πάντα αφήσει διπλή επιλογή.

    όταν εγκρίθηκε ο επαγγελματικός λαγαριασμός,πήγα στην τράπεζα μου έδωσαν ένα κλειδί USB με το module,

    και τους κωδικούς,το πέρασα στο site,είχε οδηγίες, απλά βήματα ήταν...

    και 24 ώρες μετά ενεργοποιήθηκε και όλα καλά, πόσο πληρώνω?? 60euro το μήνα + 11euro μήνα

    για τις κάρτες και tsek τις εταιρίας (λογαριασμού ) Συμφέρει!!

    Έτσι γίνετε εδώ δεν ξέρω πως γίνετε στην ελλάδα και με πιο τρόπο σου δίνουν το module κτλ...

    Ελπίζω να έγινα πιο σαφής τώρα..
    Last edited by NikFrance; 16-03-2012 at 11:45 PM.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    3
    Καλησπέρα θα ήθελα και εγώ βοήθεια, τα site μου τα κατασκευάζω με το rvsite builder μέσα από το cpanel από την multihosting, θέλω να δημιουργήσω και εγώ e-shop αλλά δεν ξέρω πως γίνετε η εγκατάσταση του prestashop μπορείτε να με βοηθήσετε σε αυτό?.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    10
    Είναι πολύ εύκολο, κατεβάζεις το Prestashop το αποσυμπιέζεις το βάζεις σε ένα φάκελο βάζεις ένα όνομα

    e-shop πχ μετά μια σύνδεση FTP το ανεβάζεις κανεις και μια βάση δεδομένων στο server και γενικά σε πάει μονο του.

    Κατέβασε σε PDF και τις οδηγίες, διάλεξε την γλώσσα που σε βολεύει πχ τα αγγλικά,

    αν θες ψάξε και στο Google να βρείς και κανένα video πως κάνουν την εγκατάσταση,

    αν θες σου κάνω πασα κάποια στα γαλλικά, sorry εγώ και τα αγγλικά είμαστε 2 πράγματα διαφορετικά!

    Δεν είναι δύσκολο ψάξε λίγο και όπου σκαλώσεις εδώ είμαστε...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by lakisss77 View Post
    Καλησπέρα θα ήθελα και εγώ βοήθεια, τα site μου τα κατασκευάζω με το rvsite builder μέσα από το cpanel από την multihosting, θέλω να δημιουργήσω και εγώ e-shop αλλά δεν ξέρω πως γίνετε η εγκατάσταση του prestashop μπορείτε να με βοηθήσετε σε αυτό?.
    Φίλε Λάκη, αν δεις δίπλα στο RVSite builder έχει κουμπί Installatron Applications Installer. Είναι κάτι σαν το παλιό Fantastico που είχαν. Εκεί έχει και το Presta.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1
    Καλησπέρα και απο μένα.

    Ως σχετικά αρχάρια κ εγώ ξεκίνησα να φτιάχνω ένα eshop με presta
    και είχα τις ίδιες απορίες. joss μπορείς να εξηγήσεις για το pos plugin
    και αν το χρειάζομαι σε περίπτωση που αγοράσω κάποιο module τράπεζας π.χ eurobank?
    εάν γνωρίζεις υπάρχουν πάγιες χρεώσεις;

    thanks!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by AGGELIKI View Post
    Καλησπέρα και απο μένα.

    Ως σχετικά αρχάρια κ εγώ ξεκίνησα να φτιάχνω ένα eshop με presta
    και είχα τις ίδιες απορίες. joss μπορείς να εξηγήσεις για το pos plugin
    και αν το χρειάζομαι σε περίπτωση που αγοράσω κάποιο module τράπεζας π.χ eurobank?
    εάν γνωρίζεις υπάρχουν πάγιες χρεώσεις;

    thanks!
    Γεια σου Αγγελική,
    καλή αρχή και κουράγιο..
    το τελευταίο το λέω γιατί αν ασχοληθείς σοβαρά με ecommerce σίγουρα θα βρεις αρκετά προβλήματα μπροστά σου όπου δεν θα βρεις απαντήσεις εύκολα.

    Για την ερώτηση σου,
    αν θέλεις να δουλέψεις με την online διαχείριση του Presta δεν χρειάζεται να πάρεις το πρόγραμμα. Αγοράζεις μόνο τη σύνδεση με τράπεζα.


    Το POS Plugin είναι πρόσθετο ενός προγράμματος που διαχειρίζεται την βάση του Presta μέσω Windows. Το POS Plugin είναι η οθόνη γρήγορου παραστατικού πώλησης από ένα μαγαζί λιανικής. Όχι όπως το φαντάζεσαι και πιθανών να το έχεις δει σε ERP, κάτι πιο απλό αλλά να κάνει τη δουλειά. Το έχουν φτιάξει στο πρόγραμμα στις τελευταίες εκδόσεις, το λέω γιατί το έχω αγοράσει για δική μου δουλειά και ακόμη κάνω καταχώρηση προϊόντων. Μάλλον θα φαίνεται και στο demo με το όνομα "Create new order".
    Πάγιες χρεώσεις στυλ ελληνικού εμπορικού προγράμματος δεν έχει. Πάντως να είσαι πολύ προσεκτική με τις αναβαθμίσεις γιατί μπορεί να δείχνει ότι δουλεύει αλλά να έχει χαλάσει σε σημείο όπου θα το βρεις μετά από 1 εβδομάδα..

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •