Radio Streaming - 50% Lifetime Discount with purchase of any Joomla Web Radio Addon. Discount Code: STR15-Z
See Radio Streaming Plans

Results 1 to 6 of 6

Thread: Πρόβλημα με το module - δεν εμφανίζει το σωστό πρόγραμμα

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    3

    Lightbulb Πρόβλημα με το module - δεν εμφανίζει το σωστό πρόγραμμα

    καλησπέρα σας
    το component δουλεύει σωστά αλλά το module δεν εμφανίζει το σωστό πρόγραμμα βάση της ώρας της ιστοσελίδας...
    εδώ βλέπετε το λάθος: http://www.cafferadio.com/mobile-player
    έχω εγκαταστήσει ένα άλλο module και παίζει σωστά άρα δεν είναι θέμα ρύθμισης της ώρας στην ιστοσελίδα μου-server, το βλέπετε να παίζει σωστά εδώ στην αρχική: http://www.cafferadio.com/

    Σας ευχαριστώ.

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    183
    Καλησπέρα σας,

    ενδέχεται το άλλο addon που αναφέρετε, να "αντλεί" την ώρα με διαφορετικό τρόπο (πχ από το joomla, ή από την php ή από το server time κτλ).

    Δοκιμάστε την παρακάτω λύση.
    1. δημιουργήστε στο public_html ένα αρχείο με όνομα : php.ini (το public_html υπάρχει στους cpanel servers, αν έχετε plesk, στον αντίστοιχο root φάκελο).
    2. Εισάγετε στο php.ini αρχείο που δημιουργήσατε την παρακάτω γραμμή. date.timezone = "Europe/Athens" (εάν δεν βρίσκεστε Ελλάδα, μπορείτε στην παρακάτω διεύθυνση να βρείτε το σωστό κείμενο που πρέπει να περάσετε. http://php.net/manual/en/timezones.php

    ΥΓ. Ελέγξτε αν τυχόν έχετε ήδη δημιουργημένο php.ini αρχείο στο hosting σας. Ενδέχεται να υπάρχει ήδη, οπότε σε αυτή την περίπτωση, εισάγετε την παραπάνω γραμμή, στο ήδη υπάρχον αρχείο σας.

    Με το παραπάνω, λογικά το πρόβλημα θα επιλυθεί. Ενημερώστε μας αν παρά τις ενέργειες αυτές, το πρόβλημα παραμένει.

    ΝίκοςΜ.
    MultiHosting Dev Department
    Support Operator
    MultiHosting.com

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    3
    Καταρχήν σας ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση!
    Δεν έχω πρόσβαση στο php.ini αλλά μπορώ να δηλώσω το timezone, την php κτλ μέσω του .htaccess, στο οποίο έχω προσθέσει το timezone της Ελλάδας. Εάν προσέξετε υπάρχει timecounter στην ιστσελίδα που δείχνει τη σωστή ώρα εκτός από το άλλο addon.
    Το πρόβλημα παραμένει.

    Ευχαριστώ

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    15
    Γεια σας,


    Το πρόβλημα που αναφέρετε έχει άμεση σχέση με την ώρα του server ή την ώρα του joomla.


    Για να λύσετε το πρόβλημα μπορείτε να μεταβείτε στο σημείο όπου το module παίρνει την ώρα και να προσθαφαιρέσετε ώρες ώστε να πετύχετε την ώρα που θέλετε.


    Διαδικασία για το παραπάνω:
    1. Μεταβείτεστην τοποθεσία εγκατάστασης του joomla.
    2.Από εκεί μεταφερθείτε στην διαδρομή/modules/mod_currentprogram
    3. Ανοίξτε το αρχείο helper.php και στη σειρά 27 θα βρείτε τον παρακάτω κώδικα:
    $dates =date('H:i', time());
    4. Αλλάζουμε τον παραπάνω κώδικα με τον παρακάτω:
    $dates =date('H:i', time() + 60*120);
    Όπου: έχουμε 120 για δύο ώρες, 180 για 3 ώρες κ.ο.κ
    Επίσης μπορούμε να αλλάξουμε το + (το οποίο προσθέτει ώρες με – για να αφαιρέσουμε ώρες)


    Σε περίπτωση που αντιμετωπίσετε πρόβλημα με την παραπάνω λύση, ή χρειάζεστε περισσότερη βοήθεια, ξαναεπικοινωνήστε στο forum.


    Φιλικά,
    Νίκος
    Last edited by nikos; 09-12-2015 at 01:55 PM.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    3
    καλημέρα σας και πάλι.
    Ο server έχει timezone 8 ώρες πίσω. άλλαξα τον κώδικα στο helper.php όπως μου είπατε σε: $dates =date('H:i', time() + 60*480); όμως συνεχίζω να έχω θέμα.
    Έφταξα ένα php που για να βλέπω την ώρα από εκεί: http://cafferadio.com/time.php . Παρατηρώ λοιπόν πως είναι σε 12h και όχι σε 24h η λειτουργεία του.
    Μήπως επιρεάζει αυτό το module? και αν ναι αντιμετωπίζεται?
    Συγκεκριμένα στο 4ώρο 22.01-02.00 φέρνει το παρακάτω μήνυμα: there is no active broadcast at current time. Στα υπόλοιπα δείχνει να δουλεύει σωστά....
    Το έσβησα και το ξαναδημιούργησα (το πρόγραμμα) αλλά έχω το ίδιο πρόβλημα...


    Ευχαριστώ!
    Last edited by georapt; 10-12-2015 at 09:40 AM.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    15
    Καλημέρα,

    λογικά δεν έπρεπε να επηρεάζεται από το 12h & 24h, εφ' όσον παίζει για όλο το πρόγραμμα θα έπρεπε να παίζει και για το 22.00-02.00.
    Μπορείτενα περιμένετε να το ελέγξετε και σήμερα το ότι βγάζει πρόβλημα στο βραδινό πρόγραμμα για σιγουριά.

    Σε περίπτωση που παραμένει το πρόβλημα, μπορείτε να επικοινωνίσετε με τον server provider σας και να ζητήσετε να σας κάνουν την αλλαγή της ζώνης ώρας,
    επειδή κάποιες φορές μπορεί να αλλάζετε εσείς την ζώνη ώρας στο .htaccess για παράδειγμα, αλλά αυτή η αλλαγή να μπλοκάρετε από το server.

    Σε περίπτωση που γίνει αλλαγή της ζώνης ώρας, θα δείτε τη σωστή ώρα στοhttp://cafferadio.com/time.php και θα χρειαστεί να επαναφαίρετε την αλλαγή που κάνατε στο helper.php

    Φιλικά,
    Νίκος
    Last edited by nikos; 10-12-2015 at 10:45 AM.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •